National Atlas & Thematic Mapping Organisation
Government of India, (Deptt. of Science & Technology)

LIST OF EMPLOYEES AS ON 1ST JULY 2021

 

Sl. No.

Name of Officers &

 Members of Staff

Designation

Group

Gazetted or

Non-Gazetted

1.

Dr. Tapati Banerjee

Director

A

Gazetted

2.

Dr. Mousumi Roy Chowdhury (Mazumdar)

Research Officer

A

Gazetted

3.

Dr. Swagata Chatterjee

Research Officer

A

Gazetted

4.

Smt. Anjali Sharma

Assistant Director (Official Language)

A

Gazetted

5.

Dr. Sraboni Bhattacharya (Pakrasi)

Research Officer

A

Gazetted

6.

Sri Sajikrishnan K.

Research Officer

A

Gazetted

7.

Dr. Siddhartha Priyadarshi

Research Officer

A

Gazetted

8.

Dr. Md. Amjad Khan

Research Officer

A

Gazetted

9.

Smt. Lily Blance Biswas (Kujur)

Scientific Officer

B

Gazetted

10.

Smt. Ranjana Ghosh

Scientific Officer

B

Gazetted

11.

Smt. Subha Guha Roy

Scientific Officer

B

Gazetted

12.

Smt. Sukanya Sarkar                      

Scientific Officer

B

Gazetted

13.

Smt. Debjani Goswami                 

Scientific Officer

B

Gazetted

14.

Dr. Swati  Bandyopadhyay     

Scientific Officer

B

Gazetted

15.

Sri Daud Kandulna                            

Scientific Officer

B

Gazetted

16.

Smt. Madhuchhanda Sen                 

Scientific Officer

B

Gazetted

17.

Smt. Piyali Chowdhury                   

Scientific Officer

B

Gazetted

18.

Smt. Bandana Sur                           

Scientific Officer

B

Gazetted

19.

Smt. Jyotsna Mondal                      

Scientific Officer

B

Gazetted

20.

Smt. Sikha Mitra                            

Scientific Officer

B

Gazetted

21.

Smt. Mou Hazra                             

Scientific Officer

B

Gazetted

22.

Dr. Swapna Saha                 

Scientific Officer

B

Gazetted

23.

Smt. Kajal Das (Bagchi)                                

Scientific Officer

B

Gazetted

24.

Smt. Anjana Bandyopadhyay (1) (Employee’s Pay Code-1043)    

Scientific Officer

B

Gazetted

25.

Smt. Madhuri Mukhopadhyay        

Scientific Officer

B

Gazetted

26.

Smt. Rita Chowdhury                    

Scientific Officer

B

Gazetted

27.

Smt. Malabika Biswas                    

Scientific Officer

B

Gazetted

28.

Smt. Rupa Gayen                             

Scientific Officer

B

Gazetted

29.

Smt. Mitra Kumar                           

Scientific Officer

B

Gazetted

30.

Sri Ram  Ratan  Oraon                     

Scientific Officer

B

Gazetted

31.

Smt. Ruchira Bhaduri                         

Scientific Officer

B

Gazetted

32.

Dr. Sweta Banerjee                  

Scientific Officer

B

Gazetted

33.

Smt. Mahuya Chaudhuri (Sengupta)        

Scientific Officer

B

Gazetted

34.

Smt. Anjana Bandyopadhyay (2)

(Employee’s Pay Code-1065)         

Scientific Officer

B

Gazetted

35.

Dr. Kuntala Ghose                 

Scientific Officer

B

Gazetted

36.

Smt. Mousumi Podder

Scientific Officer

B

Gazetted

37.

Smt. Madhurima Dutta                       

Scientific Officer

B

Gazetted

38.

Smt. Mousumi  Saha                         

Scientific Officer

B

Gazetted

39.

Sri Vikas  Kumar                            

Scientific Officer

B

Gazetted

40.

Sri Amartya Bhattacharya

Statistical Officer

B

Non-Gazetted

41.

Smt. Sarmistha Sammadar             

Research Assistant

B

Non-Gazetted

42.

Smt. Suchismita Mukherjee            

Research Assistant

B

Non-Gazetted

43.

Sri Sankha Ray                             

Research Assistant

B

Non-Gazetted

44.

Smt. Chhanda Biswas                     

Research Assistant

B

Non-Gazetted

45.

Smt. Sarbani Roy                               

Research Assistant

B

Non-Gazetted

46.

Sri  Subir Dasgupta                          

Research Assistant

B

Non-Gazetted

47.

Smt. Rama Chatterjee                        

Research Assistant

B

Non-Gazetted

48.

Smt. Dipa Mukhopadhyay                 

Research Assistant

B

Non-Gazetted

49.

Sri Raj Kumar Saha                          

Research Assistant

B

Non-Gazetted

50.

Sri Subhankar Bhattacharya             

Research Assistant

B

Non-Gazetted

51.

Sri Subhasis Banerjee                      

Research Assistant

B

Non-Gazetted

52.

Smt.  Srabani Guha (Kar)                 

Research Assistant

B

Non-Gazetted

53.

Sri  Somenath Das                            

Research Assistant

B

Non-Gazetted

54.

Smt. Chandrima  Bhowmick              

Research Assistant

B

Non-Gazetted

55.

Smt. Polly Mitra                                 

Research Assistant

B

Non-Gazetted

56.

Smt. Anindita Sarkar                         

Research Assistant

B

Non-Gazetted

57.

Smt. Kakali Bera                                

Research Assistant

B

Non-Gazetted

58.

Sri Basubandhu Bhattacharyya        

Research Assistant

B

Non-Gazetted

59.

Smt. Anindita Chakraborty               

Research Assistant

B

Non-Gazetted

60.

Dr. Sanjeev Kumar Sinha                

Research Assistant

B

Non-Gazetted

61.

Sri Sarvajeet Kumar                        

Research Assistant

B

Non-Gazetted

62.

Sri Dongminlian  Hangluah            

Research Assistant

B

Non-Gazetted

63.

Dr. Krishna Dutta Patre                     

Research Assistant

B

Non-Gazetted

64.

Smt. Troyee Sarkar                              

Research Assistant

B

Non-Gazetted

65.

Smt. Sonali Ghosh                           

Research Assistant

B

Non-Gazetted

66.

Smt. Dipannita Paul                          

Research Assistant

B

Non-Gazetted

67.

Sri Kandanala Aditya Kumar

Research Assistant

B

Non-Gazetted

68.

Sri Pinaki Mukhopadhyay

Research Assistant

B

Non-Gazetted

69.

Sri Kaushik Brahmachari

Research Assistant

B

Non-Gazetted

70.

Smt. Rupa Sen (Dasgupta)

Research Assistant

B

Non-Gazetted

71.

Sri Prosenjit Roy Chowdhury

Research Assistant

B

Non-Gazetted

72.

Sri Pallav Chowdhury

Research Assistant

B

Non-Gazetted

73.

Smt. Rumki Chakraborty

Research Assistant

B

Non-Gazetted

74.

Smt. Nabina Bose (Banerjee)

Research Assistant

B

Non-Gazetted

75.

Sri Madhab Chandra Naskar

Research Assistant

B

Non-Gazetted

76.

Sri Biswanath Das

Research Assistant

B

Non-Gazetted

77.

Dr. Minakshi Mukherjee

Research Assistant

B

Non-Gazetted

78.

Smt. Ankhi Pramanick (Ghosh)

Research Assistant

B

Non-Gazetted

79.

Smt. Lipika Mondal

Research Assistant

B

Non-Gazetted

80.

Smt. Minati Bej (Das)

Research Assistant

B

Non-Gazetted

81.

Sri Saumendra Ray

Research Assistant

B

Non-Gazetted

82.

Smt. Shreya Bhattacharjee

Research Assistant

B

Non-Gazetted

83.

Sri Avijit Mondal

Research Assistant

B

Non-Gazetted

84.

Dr. Jitendra Kumar Jaiswal

Research Assistant

B

Non-Gazetted

85.

Sri Rupen Mal

Junior Geographical Assistant

C

Non-Gazetted

86.

Smt. Sushma Kumari Oraon

Junior Geographical Assistant

C

Non-Gazetted

87.

Sri Prasenjit Saha

Junior Geographical Assistant

C

Non-Gazetted

88.

Sri Avijit Mondal

Junior Geographical Assistant

C

Non-Gazetted

89.

Sri Sanjoy Manna

Junior Geographical Assistant

C

Non-Gazetted

90.

Smt. Iman Pal

Statistical Assistant

C

Non-Gazetted

91.

Sri  Dibyendu Ghosh

Field Assistant

C

Non-Gazetted

92.

Sri Sumit Chakraborty

Field Assistant

C

Non-Gazetted

93.

Sri  Sibunath Das

Field Assistant

C

Non-Gazetted

94.

Sri Bikash Roy

Stenographer Grade-I

B

Non-Gazetted

95.

Sri Tushar Kanti Banerjee

Stenographer Grade-I

B

Non-Gazetted

96.

Sri Milan Kumar Adhya

Office Superintendent

B

Non-Gazetted

97.

Sri Subrata Mukherjee

Office Superintendent

B

Non-Gazetted

98.

Sri Shib Kumar Barman

Office Superintendent

B

Non-Gazetted

99.

Sri Bishnu Pada Saha

Head Clerk

B

Non-Gazetted

100.

Sri Surajit Debnath

Head Clerk

B

Non-Gazetted

101.

Sri Uttam Kumar Roy

Head Clerk

B

Non-Gazetted

102.

Sri Prasanta Kumar Padhi

Head Clerk

B

Non-Gazetted

103.

Sri Anupam Mukherjee

Senior Store Assistant

B

Non-Gazetted

104.

Sri Suman Ghosh

Accountant

B

Non-Gazetted

105.

Sri Gourab Roy

Store Assistant

C

Non-Gazetted

106.

Sri Tapan Mondal

Store Assistant

C

Non-Gazetted

107.

Sri  Sumit Kumar Mukherjee

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

108.

Sri  Subir Kumar Das

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

109.

Sri Jagabandhu  Chowdhury

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

110.

Shri  Utpal Naskar

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

111.

Smt. Tanisha Sinha

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

112.

Sri Deepak Kumar

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

113.

Sri Raushan Kumar

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

114.

Sri Samarjeet Kumar

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

115.

Sri Amit Kumar Amitesh

Upper Division Clerk

C

Non-Gazetted

116.

Sri Sanjeev Chandra

Lower Division Clerk

C

Non-Gazetted

117.

Sri Rakesh Chakraborty

Staff Car Driver Grade-II

C

Non-Gazetted

118.

Smt. Anjana Chowdhury

Multi Tasking Staff

C

Non-Gazetted

119.

Sri Robin Sen

Multi Tasking Staff

C

Non-Gazetted

120.

Sri Ram Pukar Ram

Multi Tasking Staff

C

Non-Gazetted

121.

Sri Kajal Basak

Multi Tasking Staff

C

Non-Gazetted

122.

Sri Chandan Chowdhury

Electrician

C

Non-Gazetted

123.

Sri Kirttinath Pramanik

Senior Technical Assistant (Process)

B

Non-Gazetted

124.

Sri Mahadev Das

Technical Assistant (Process)

C

Non-Gazetted

125.

Sri Swapan Kumar Sardar

Technical Assistant (Process)

C

Non-Gazetted

126.

Sri Sumitra Banerjee

Litho Machine Printer Grade-II

C

Non-Gazetted

 

 

 

 

 


Visitor Count : 2099456 | Last Updated on 18 - 07 - 2021